درباره نویسنده

آموزش تخصصی و حرفه ای گیتار الکتریک در کلیه سبک ها در تهران.
توسط مدیر سایت:

09123218184

ایمان نخعی
banner
قبلی >> << بعدی


درباره انواع چوب های درامز بیشتر بدانید - 1392/12/06


Drums Sticks

no image


با وجود تنوع زیاد مدلهای چوب و مارک های مختلف آنها، واقعاً لازم است مطمئن شویم که مناسب ترین چوب را برای سبکی که در آن می نوازیم انتخاب کنیم. آیا می شود یک درامر هوی متال از چوب سبک جز استفاده کند؟ شاید چوب های شما زود به زود میشکنند، یا به صدای مورد نظرتان در سنج ها نمی رسید. قبل از اینکه به خودتان نگاه کنید، چوب هایتان را ببینید که آیا مناسب کار شما هستند؟جنس چوب های درام : برای یافتن چوب مناسب باید از جنس چوب شروع کنیم. سه نوع اصلی چوب برای تهیه چوب های درام بکار می روند: چوب افرا؛ سبک است و انعطاف پذیری بالایی دارد. چوب افرا جاذب انرژی است؛ یعنی در هنگام ضربه زدن، انرژی ناچیزی به دستتان منتقل می شود؛ چوب گردو؛ رایج ترین جنس در ساخت چوب های درام است. جذب انرژی و انعطاف پذیری قابل قبولی دارد. چوب گردو چوبی پرکاربرد است. چوب بلوط؛ چگالی بالایی دارد و به ندرت می شکند. احساس انتقال ضربه در این نوع چوب به علت جذب پایین انرژی قابل لمس است. اگر روی یک چوب درام مشخص نشده بود که جنس چوب آن چیست، آن را پس بدهید؛ معمولاً این معنی از آن استنباط می شود که جنسی ترکیبی دارد و استاندارد ساخته نشده است.انتخاب سر چوب : بعد از انتخاب جنس چوب نوبت به انتخاب نوع سر چوب است. درو نوع سر چوب وجود دارد: پلاستیکی و چوبی. سرهای چوبی رایج تر اند و انتخاب مناسبی برای کاربردهای گوناکون می باشند. تنها نکته منفی این نوع سر چوب اینست که ممکن است بعد از استفاده زیاد بسکند. سرهای پلاستیکی صدای سنج ها را بخوبی بیرون می آورند و بازگشت از سطح (rebound) بهتری دارند. آنها در استودیو برای تولید صدایی شفاف از سنج ها فوق العاده اند. مشکل انها اینست که ممکن است از چوب درام جدا شوند؛ که می تواند مشکل بزرگی در یک اجرای زنده ایجاد کند. اگر درام الکتریک می نوازید می توانید از چوب های سر پلاستیکی استفاده کنید. چوب های سر چوبی تکه تکه می شودن و می توانند به پد درامز آسیب جدی برسانند. برای دانستن اینکه کدام سر چوب برای کدام کاربرد مناسب است، مطالب زیادی وجود دارد. بنابراین برای اطلاعات بیشتر به مقاله "انتخاب صحیح سر چوب درام" مراجعه کنید.

no image
no image


انتخاب اندازه بعد از کسب اطلاعات کافی در مورد جنس و نوع سر چوب، نوبت به اندازه مناسب چوب می رسد. کارخانه های مختلف کدهایی برای چوب هایشان انتخاب می کنند که بسیار شبیه به هم هستند. بنابراین، برای مثال اختلاف در چوب 5A با مارک Vic Firth در مقایسه با چوب 5A با مارک Zildjian بسیار اندک است. تقریباً شبیه هم هستند. سه طبقه بندی اصلا برای چوب درام وجود دارد: 7A: باریک ترین و سبک ترین مدل چوب است و برای تولید صدای ظریف طراحی شده است. برای سبک جز یا برای استفاده درامرهای نوجوان گزینه مناسبی است. 5A: متداول ترین نوع چوب است. ضخامت آن متوسط است و این امکان را دارد که هم برای تولید صدای ظریف و هم برای تولید صدایی پر تر بکار رود. برای سبک راک فوق العاده است. 5B/2B: از حد متوسط ضخیم تراند. برای تولید صدای بلند و سبک های هوی راک مناسبند.

no image


سایر انواع چوب ها (Funky looking) : شاید انواع دیگری از چوب ها را علاوه بر موارد گفته شده دیده باشید. به این نوع از چوب درام که برای اهدافی خاص پراحی و ساخته می شوند چوب های Funky گفته می شود. هدف خاص می تواند طول عمر بیشتریا نحوه به دست گرفتنی خاص باشد. امروزه چوب های رزینی (پلاستیکی) نیز متداول شده اند؛ نشکن بودن آنها تضمینی است و در صورت وقوع، بدنه آنها قابل تعویض است. مشکل این چوب ها قیمت بالای آنهاست؛ هر جفت از آنها حدود 50 دلار یا بیشتر آب می خورد. در برخورد با سنج ها شکننده هستند. علاوه بر این روی Snare صدای ریم شات ضعیفی دارند. شاید چوب های رنگی را نیز دیده باشید. در استفاده از آنها مراقب باشید، چرا که می توانند روی سنج هایتان لکه گذاری کنند. همواره بیاد داشته باشید، اگر بطور پیوسته چوب هایتان می شکنند، قبل از اینکه چوب خود را سنگین تر کنید، نگاهی به تکنیک خود بیاندازید. با اجرای تکنیک درست، چوب ها به ندرت می شکنند. با دانستن تمام مطالب گفته شده، دیگر نباید مشکلی در انتخاب چوب مناسب برای خود داشته باشید. بخاطر داشته باشید که انتخاب چوب درام یک مسئله شخصی است، بنابراین در امتحان چوب های گوناگون تردید نکنید.

no image