درباره نویسنده

آموزش تخصصی و حرفه ای گیتار الکتریک در کلیه سبک ها در تهران.
توسط مدیر سایت:

09123218184

ایمان نخعی
banner
قبلی >> << بعدی


آشنایی اولیه با ساز درامز Drums - 1391/12/07


تاریخچه ی ساز درامز: سازهاي درام تقريبا به قدمت نسل بشر مي باشند. به استثناي حنجره انسان، سازهاي درام قديمي ترين ابزار موسيقايي ما هستند. ابتدايي ترين اين سازها احتمالا از قرار گرفتن تكه هاي چوب و يا سنگ بر روي گودال هاي زمين ساخته شده اند.بعد از آن اين موضوع كشف شد كه از تنه ي درختان توخالي، صداي بيشتري مي توان توليد كرد(شكل قديمي درام هاي چوبي امروزي). مكاني كه اولين درام هاي پوستي در آنجا ساخته شده اند براي كسي شناخته شده نيست، ولي قدمت بعضي از اين سازها به 5000 سال مي رسد. پوست حيوانات و يا ماهي ها را روي تنه ي درختان تو خالي مي كشيدند و احتمالا اين سازها صرفا با دست نواخته مي شدند. پيشرفت هاي بعدي منجر به ساخت كاسه ها و پوسته هايي شد كه شكل هاي خاصي داشتند. اين كاسه ها و پوسته ها به شيوه هاي متنوعي ساخته مي شدند و اين شيوه ها با به كارگيري تنوع در كشش پوسته ها حاصل مي شدند. درام هايي كه به اين روش ساخته شدند، همچنين درام هاييكه طي مراسم مذهبي و با همان كيفيت موسيقايي به دست آمده بودند، تبديل به آيين مهمي در فرهنگ هاي مختلف شدند.

no image


درامز سازی است کوبه ای که معمولا" اجزاء آن دو جنس دارد 1-فلزی 2-پوستی

no image


1-اجزای فلزی از آلیاژِی مرغوب تهیه و به دو دسته تقسیم می شوند. 1- Cymbals ( سنج ها ) 2-Hi hat ( جفت سنج )

no image
no image


Cymbals ( سنج ها ) مجموعه ای است با این اسامی : 1-Crash 2-Raid 3-SplashHi hat (جفت سنج ) از دو عدد سنج که پشت و رو بر روی هم قرار گرفته و بالای یک پایه ی فلزی لوله ای شکل نصب شده است. سنج زیرین ثابت ( همانند کاسه ای به سمت بالا ) بر روی لوله ی فلزی چسبیده و سنج دوم با یک میله ( همانند کاسه ای به سمت پایین ) که از داخل لوله می گذرد و به پدال وصل است که با فشار پای نوازنده باز و یا بسته می شود.Hi hat را با ضربات چوب می نوازند و سه حالت اجرائی دارد 1-Close ( بسته ) 2-Open ( باز ) 3-Close Foot ( بسته با پدال )2- اجزای پوستی ( کوبه ای ) در این بخش از ساز درامز ( آکوستیک ) قسمت های پوستی آن از نوعی پلاستیک مخصوص روی استوانه ها کشیده شده است .معمولا ساز آکوستیک در حالت عادی از سه عدد Toms تشکیل می شود که با اسامی : Tom Left- Tom Right- -Tom Floor- نامیده می شوند. ( بستگی به نوع سبك موسيقي دارد ممكنه مقدار تام ها افزايش داشته باشد )

no image


1- kick يا همون طبل بزرگ كه با پدال نواخته ميشه. 2- snare يا همون سايدارم كه طبلي با ارتفاع كم و فنري براي ارتعاش در زير اون هستش

no image
no image


Kick در درامز وظیفه اجرای ضربه ی قوی را بر عهده دارد ( ولی می تواند در مواردی وظی فه ی دیگری را نیز انجام دهد ). Snare هم ضربات نیمه قوی را اجرا می کند .اما در سبكهاي ديگه موسيقي ممكنه مقدار تامها و سنجها بيشتر بشه و حتي kick هم دو تا بشه. كه براي بستن تام هاي بيشتر معمولا از نوعي داربست المينيومي كه جلوي درامز قرار ميگيره استفاده ميشه. لازم به ذکر است که در لیست اسامی Drum Kits ها انواع گونا گونی را پیش رو داریم که بسیاری از آنها درامزه الکترونیک می باشند و برای ساخت ریتمی مناسب برای قطعاتی که در آن سبک هستند مورد استفاده قرار می گیرند . در چنین حالتی صدای اجزای درامز با نوع استاندارد آکوستیک آن متفاوت است .